6 Μαρτίου, Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού (bullying)

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές κάθε τάξης συμμετείχαν σε δράσεις ευαισθητοποίησης και πρόληψης του φαινομένου. Στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων, παρακολούθησαν μια παρουσίαση power point, ενισχυμένη από συγκινητικά βίντεο, που ανέδειξαν τις συνέπειες του εκφοβισμού στη ζωή των νέων.

Μέσα από πραγματικές ιστορίες και συγκλονιστικές μαρτυρίες, οι μαθητές κατανόησαν πώς ο εκφοβισμός επηρεάζει τόσο το θύμα όσο και τον ίδιο τον κοινωνικό ιστό του σχολείου. H δράση αυτή είχε ως στόχο όχι μόνο την ενημέρωση, αλλά και τη δημιουργία ενός ασφαλούς περιβάλλοντος, όπου η αλληλεγγύη και ο σεβασμός θα κυριαρχούν.

Οι μαθητές ενθαρρύνθηκαν να επικοινωνήσουν με τους εκπαιδευτικούς τους ή άλλους ενήλικες σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν ή γνωρίζουν κάποιον που βιώνει σχολικό εκφοβισμό. Με αυτόν τον τρόπο, η εκπαιδευτική κοινότητα συνεργάζεται ενεργά για να δημιουργήσει ένα περιβάλλον που προωθεί την αμοιβαία κατανόηση και σεβασμό, ενισχύοντας την ανθρωπιά και την κοινωνική συνοχή.

Οι μαθητές της Ε’ τάξης κατασκεύασαν σχετικές αφίσες που θα εκτεθούν στον χώρο του σχολείου μας.