Εκπαιδευτικές εκδρομές

Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στον κινηματογράφο, στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης . Οι μαθητές των τριών μικρών τάξεων  παρακολούθησαν  την ταινία «Ο μικρός Νικόλας». Καθώς οι σκηνές ξεδιπλώνονταν μπροστά τους, τα παιδιά γέμισαν την αίθουσα με γέλια, χαρά και παιδική αγωνία. Ταυτόχρονα, στους  μαθητές των υπόλοιπων τάξεων προβλήθηκε η ταινία «Το παιδί με το ποδήλατο»

Η επόμενη εκδρομή μας ήταν αφιερωμένη σε μια εντυπωσιακή θεατρική παράσταση, το ροκ μιούζικαλ «Η Παναγία των Παρισίων». Αυτή η παράσταση ήταν μια συναρπαστική εμπειρία για όλους, με τα έντονα σκηνικά και την εντυπωσιακή μουσική να μας μεταφέρουν σε έναν εντελώς διαφορετικό κόσμο.

Μετά την προβολή των ταινιών και της παράστασης, οι μαθητές μοιράστηκαν τις εντυπώσεις τους, συζητώντας τις περιπέτειες των ηρώων καθώς και τα μηνύματα που μετέφεραν. Οι εκδρομές  αυτές δεν αποτελούν απλώς μια απόδραση από την καθημερινότητα του σχολείου, αλλά μια ευκαιρία για εμπλουτισμό της καλλιτεχνικής μας αντίληψης.